Radni z Lewicy gwarancją merytorycznej pracy w Radzie Miasta.
Konferencja [fragmenty] do obejrzenia i wysłuchania→TUTAJ!
Lokalne redakcje i portale informacyjne odnotowały wydarzenie związane z dzisiejszą konferencją prasową, m.in.: Echo Dnia, TV Dami, CoZaDzień.
Dzisiaj tj. w dniu 27 lutego b.r. odbyła się konferencja prasowa kandydatek i kandydatów Nowej Lewicy w wyborach samorządowych w ramach Radomskiego Paktu Samorządowego Radosława Witkowskiego.
Konferencje otworzył Przewodniczący Nowej Lewicy w Radomiu Waldemar Kaczmarski, który przedstawił kandydatki i kandydatów oraz poinformował, że Nowa Lewica w Radomiu idzie do w wyborów w ramach zawartej koalicji pięciu ugrupowań (KO, Nowa Lewica, PSL, Trzecia Droga, Bezpartyjni Radomianie).
Następnie kandydatki i kandydaci przedstawiali swoje programy wyborcze w kolejności okręgów, w których startują.
Poniżej skrót wystąpień :
1/ Edyta Malec – Ćwiek Okręg numer 1 miejsce 4
Radomska Nowa Lewica ma wiele priorytetów, które zamierza zrealizować
w najbliższej kadencji radomskiego Samorządu na lata 2024-2028. Program został oparty na pomysłach naszych działaczy, a także na tym, co mieszkańcy Radomia mówili nam na ten temat w drodze wspólnych konsultacji, rozmów czy wypełnionej ankiety.
Chcemy, aby mieszkańcy grodu nad Mleczną od urodzenia, poprzez dzieciństwo, młodość, aż po wiek senioralny, chcieli mieszkać w swoim rodzinnym mieście. Dlatego też wśród wielu postulatów znalazły się między innymi:
- kontynuacja In vitro, które jest bardzo kosztownym leczeniem, a często jest jedyną skuteczną metodą leczenia niepłodności;
- zwiększenie ilości publicznych żłobków, aby młodzi ludzie, którzy chcą pracować, mogli w tym czasie oddać swoje dzieci w ręce fachowych opiekunów, a nie płacić przy tym pół swojej pensji;
- należy również doinwestować szkoły, które wymagają remontu i modernizacji oraz równomiernie doposażać placówki w sprzęt dydaktyczny, bo przecież każdy rodzic chce, aby jego dziecko funkcjonowało w nowej lub zmodernizowanej szkole, z nowoczesnymi narzędziami usprawniającymi proces edukacji,
- w naszym, prawie dwustutysięcznym mieście, powinno również pojawić się hospicjum stacjonarne, żeby ludzie, którzy są ciężko chorzy nie musieli szukać pomocy
w innym mieście.
________________________________________________________________________________________________________
2/ Jan Pszczoła Okręg numer 2 miejsce 3
Jan Pszczoła w swojej wypowiedzi poruszył temat parkingu na ulicy Wyscigowej na osiedlu Ustronie. Parking ten jest w bardzo złym stanie technicznym i należy ucywilizować jego stan techniczny.
Dla Jan Pszczoły bardzo ważna jest ekologia i zielony Radom. Od ponad 20 lat sadzi drzewa na terenie miasta za własne pieniądze. Posadził ich ponad 1000 z czego ponad 500 rośnie do dzisiaj na Ustroniu.
Jest też zwolennikiem rozbudowy publicznych przedszkoli.
Jest zwolennikiem budowy mieszkań na tani wynajem oraz wyremontowania istniejących w mieście pustostanów. Wykup ich przez miasto i wyremontowanie , a następnie oddanie ich na tani wynajem.
Jest zapalonym wędkarzem, członkiem i działaczem Polskiego Związku Wędkarzy.
W związku z faktem, że jedynym zbiornikiem dostępnym dla wędkarzy w Radomiu jest zbiornik na Borkach. Dlatego postuluje by na rzece Pacynce pozyskać tereny i zrobić zbiornik wodny pomiędzy Nową i Stara Wola Gołębiowską , tym bardziej ,że miejsce to jest doskonale skomunikowane , można łatwo i wygodnie dojechać pociągiem z każdego kierunku.
______________________________________________________________________________________________________
3/ Tytus Kacprzak Okręg numer 3 miejsce 7
Mówił o budownictwie społecznym -
“Rozpoczynając od budownictwa społecznego, naszym głównym celem jest stworzenie przystępnych cenowo mieszkań dla wszystkich mieszkańców Radomia. Nasze działania w tym obszarze są odpowiedzią na potrzebę zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa mieszkaniowego, szczególnie dla młodych rodzin i osób o niskich dochodach.”
oraz o tym jak ważna jest kwestia środowiska miejskiego:
“W obszarze ekologii miejskiej, nasza wizja opiera się na zwiększeniu zieleni i poprawie jakości środowiska miejskiego. Pragniemy, aby Radom był miastem zielonym, w którym mieszkańcy mają dostęp do czystego powietrza i przestrzeni do aktywnego wypoczynku. Planujemy sadzenie drzew, tworzenie parków i stawianie na zrównoważony transport, co nie tylko poprawi jakość życia, ale także przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego naszego miasta.”
_
_________________________________________________________________________________________________
4/ Jolanta Sokołowska Okręg numer 4 miejsce 4
Jednym z punktem naszego programie jest budowa mieszkań komunalnych, żłobków, przedszkoli – powiedziała. Ciszę się że te inwestycje na Michałowie już się zaczęły i będą służyć mieszkańcom naszego miasta. Jako radna będę wspierała Prezydenta w ukończeniu i powstawaniu następnych takich inwestycji w mieście. Bo one są bardzo istotne w zatrzymaniu młodych ludzi w Radomiu. Ale trzeba pamiętać też o tym żeby młodzi ludzie u nas chcieli zostać musi napłynąć do nas więcej inwestorów zewnętrznych, aby Ci młodzi ludzie mieli godną pracę i aby mogli się rozwijać.
Jako rodowita Radomianka i wieloletnia mieszkanka osiedli Obozisko i Michałów chciałabym zadbać o stan niektórych ulic, które od wielu lat zostały przez wiele lat zapomniane takie jak Rodziny Winczewskich, Folwarczna i wiele innych.
Z naszej strony możemy obiecać że cała nasza piątka jeśli otrzyma mandat zaufania od naszych wyborców będzie zawsze rzetelnie i merytorycznie przygotowana do Obrad Rad Miejskich i głosy naszych mieszkańców będą przenosili do Magistratu - dodała
_________________________________________________________________________________________________
5/ Jolanta Luty Okręg numer 5 miejsce numer 2
„Radom miastem wojewódzkim” to hasło mojej kampanii wyborczej.
Kandyduje by walczyć o przywrócenie Radomiowi statusu miasta wojewódzkiego, gdyż uważam, że jest to koncesja i klucz do rozwoju naszego miasta. To prestiż, godność i wyższe środki na inwestycje i bodziec do rozwoju.
Mój 10-cio punktowy program odbudowy Radomia jako ośrodka równoważenia regionalnego rozwoju. W wielu punktach inspirowałam się pomysłami radomskich społeczników, ponieważ uważam, że trzeba słuchać tego co radomianie mówią na temat swoich prawdziwych potrzeb:
[1] Przywrócenie Radomiowi statusu stolicy województwa
[2] Budowa nowego szpitala klinicznego podległego Ministerstwu.
[3] Utworzenie publicznej, akademickiej uczelni o profilu wojskowym
[4] Utworzenie filharmonii radomskiej
[5] Utworzenie pełnoprawnych oddziałów polskiej telewizji i radia
[6] Budowa drogi ekspresowej S9 Radom-Nisko-(Rzeszów) jako odnogi szlaku via Baltica
[7] Konieczność odtworzenie dworca autobusowego oraz jego zintegrowanie z dworcem kolejowym by powstał wielofunkcyjny węzeł przesiadkowy
[8] Utworzenie radomskiego oddziału GDDKiA
[9] Realne przeniesienie siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej do Radomia
[10] Przywrócenie właściwego stanu prawnego obiektów Zamku Królewskiego w Radomiu zgodnie z postanowieniami umowy z 1976 między wojewodą radomskim a stroną kościelną i utworzenie tam regionalnego centrum kultury
Szczególne ważnym punktem mojego programu , z związku z wojną za naszą granicą jest utworzenie w Radomiu publicznej, akademickiej uczelni o profilu wojskowym.
Jest wspaniałe miejsce na taką akademię na rogu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, siedziba PGE, która niebawem opustoszeje, bo już jest gotowa nowa siedziba na Potkanowie. Piękny budynek w sam raz dla wyższej uczelni, cały czas był w użytkowaniu więc jego adaptacja nie będzie kosztowana, można się od razu wprowadzać . Trzeba zdążyć z decyzją zanim PGE podzieli i sprzeda w kawałkach.
Za uczelnią wojskową przemawia to ,że Radom ma tradycje szkolnictwa wyższego.
Po wojnie obok WSI i SN działała tu oficerska szkoła lotnicza , w której wykładał znany wszystkim as polskiego lotnictwa Stanisław Skalski
Dziś w realiach zagrożenia militarnego ze strony Rosji, Polska musi budować wzmocniony poziom odporności. Zapowiadane są procesy tworzenia nowych jednostek operacyjnych szczebla dywizyjnego i brygadowego. Ktoś w tych jednostkach musi dowodzić , ktoś musi obsługiwać zaawansowany technologicznie sprzęt. To oznacza inwestycję w kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr.
Gdzie jak nie w Radomiu powinna znaleźć się siedziba nowej Akademii Wojskowej?
W Radomiu - blisko przemysłu zbrojeniowego. Rozbudowuje się Łucznik, Mesko , Pionki, w Radomiu jest też oficjalna siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wojna i konfrontacja będzie trwała, trzeba gdzieś kształcić kadry dla techniki wojskowej. Obecnie fachowców do Radomia ściąga się w z Warszawy, bo tutejsza uczelnia kształci za mało fachowców na kierunkach technicznych. Atutami są też bliskość Warszawy oraz lotnisko wojskowe w Radomiu.
Wierzymy w całą piątkę naszych kandydatek i kandydatów z Nowej Lewicy i prosimy również Państwa o zaufanie i wybranie ich w najbliższych wyborach samorządowych.
[Opr.Jolanta Luty,AL,EM-Ć,JP,TK,JS,EB]
Radom, dnia 27 lutego 2024r.